© 2023 DWAA  |  ARCHITECTURE . URBAN DESIGN . ENGINEERING . INTERIOR
PL EN
PROJEKTY O NAS NEWSY KONTAKT

WYBRANE PUBLICZNE INFRASTRUKTURALNE URBANISTYCZNE WNĘTRZA



WIEŻA WIDOKOWA W ROZTOCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Lokalizacja Panasówka
Data projekt 2023
Inwestor Roztoczański Park Narodowy
Architekt DWAA Architekci
Zakres prac Koncepcja architektoniczna
Przedmiot opracowania
Nagroda III nagroda w ogólnopolskim konkursie architektonicznym

Jednym z ważniejszych założeń było opracowanie takiej formy, która z jednej strony zachęca do jej eksploracji, a z drugiej jest pomnikiem pamięci, hołdem dla Powstańców. Pochylenie wieży symbolizuje ruch, dynamikę, ale też gotowość do działania, a z drugiej strony zawieszenie w tym ruchu, zatrzymanie w czasie. Wysuwające się podesty od strony zachodniej symbolizują odwagę, występowanie przed szereg.

Wewnątrz wieży zaprojektowano schody biegowe w jednym kierunku, a podesty na kondygnacjach rozchodzą się w różnych kierunkach, dzięki czemu na każdej kondygnacji z każdej strony wieży możemy odkrywać nowe widoki i nowe doznania.

Elewacja wieży, w postaci desek drewnianych, odwzorowuje polną trawę falującą na wietrze, tak też „faluje” wieża, lekko się nachylając, próbując naśladować prawdziwych świadków zdarzeń sprzed 160 lat – naturę ziemię.

Od strony wschodniej, od strony Parku, wieża „wychodzi” z Parku i „ciągnie” za sobą swój ślad, w postaci drewnianych elementów elewacyjnych, między którymi została zlokalizowana mała architektura – miejsca rekreacji, odpoczynku i nauki. Tarasy od strony wschodniej są cofnięte, ukryte, chronią się za elewacją.