KOLEJKA LINOWA Lokalizacja Praha, Czechy Data projekt 2023 Inwestor Miasto Praha Architekt DWAA Architekci Zakres prac Koncepcja architektoniczna Przedmiot opracowania Trzy stacje kolejki linowej wraz z filarami pośrednimi Projekt ma na celu usprawnienie działania transportu w mieście poprzez wprowadzenie połączeń na wielu poziomach - jakościowych, krajobrazowych oraz zwiększenia dostępności, przy likwidacji barier. Projekt ma na celu zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego oraz zrównoważonego rozwoju w mieście kontynuując tym samym kierunek rozwojowy miasta Praga. Projekt poprzez zastosowane rozwiązania może stać się nowym symbolem w mieście, punktem na mapie turystycznym, ale przede wszystkich służyć mieszkańcom.
Projekt zbudowano na idei kryształu – diamentu Pragi. Diament ma stanowić główna, górna część każdej stacji. Górna część bryły została wyróżniona poprzez każdorazowe spójne jej akcentowanie. Unosząca się w powietrzu, lśniąca, połyskująca, jasna, dynamicznie ciosana jak szlachetny kamień ma budować poczucie prestiżu. Forma poprzez stosowane materiały a także narzucony w projekcie układ funkcjonalny każdorazowo spójnie ma otwierać się na otaczający krajobraz – utożsamiać się z nim i doświadczać. Takie podejście do zagadnienia projektowego pozwala założeniu przestrzennemu jako całości stać się ikoną miasta. Ikoną, która unosi się nad miastem. Jest widoczna z każdego miejsca w mieście, a także sama zapewnia obserwację i funkcję. Jest otwarta na nowe doświadczenia patrząc w przyszłość zapewniając nowe możliwości, a także umożliwia doświadczanie zastanego kontekstu.
Projekt wpisuje się kontekst miejsca uwzględniając w głównych założeniach projektowych wszystkie aspekty związane z miejscowym wpisaniem się w lokalizację bezpośredniego otoczenia jak również szeroko pojętego oddziaływania i panoramicznego uzupełnienia tkanki miasta. Szczególny krajobraz miasta Pragi, uwarunkowania terenowe, zabytkowe zabudowania stanowią szczególne wytyczne i możliwości. Stacje kolei linowej wraz ze słupami zostały zaprojektowane jako całe założenie przestrzenne i urbanistyczne w kontekście pełnym - mając na uwadze skalę miasta i tej konkretnej lokalizacji w mieście, oraz w kontekście najbliższego otoczenia – wnętrz urbanistycznych, osi widokowych, połączeń funkcjonalnych, z szczególnym uwzględnieniem specyfiki dokładnej lokalizacji.
Projekt poprzez zastosowane rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne wtapia się w krajobraz, uzupełniając go o nowy element. Nie zakłóca go. Rozwiązania zapewniają ciągły kontakt i integrację z krajobrazem oraz urbanistyką miasta. Aby to osiągnąć zastosowano szczególne rozwiązania architektoniczne. Przede wszystkim nadano szczególną formę, wyraźną, wtapiającą się, zapewniającą otwarcia i funkcjonale relacje w każdej skali.